Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest od 2006 roku.
Celem Światowego Dnia Nerek jest podniesienie świadomości społeczeństwa nt. chorób nerek oraz ich ważnej roli w prawidłowym funkcjonowania organizmu.
Warto zadbać o nerki, bo zdrowe nerki to filtr naszego organizmu.
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek, wydalają nadmiar wody i sodu.
Dzięki ich prawidłowej pracy utrzymywane jest właściwe ciśnienia tętniczego krwi.
Nerki mogą szwankować w różny sposób, ale najczęstsza jest tak zwana przewlekła choroba nerek (PChN).
Przewlekła choroba nerek dotyka osób w każdym wieku, powyżej 60 roku życia ryzyko to się zwiększa. Starsze osoby są zachęcane do wykonywania rutynowych badań przynajmniej raz w roku. Badanie obejmują stan moczu oraz poziom filtracji kłębuszkowej.
Należy wiedzieć, że początkowe stadia choroby nie dają żadnych objawów. Nieleczona choroba może doprowadzić do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają większość narządów. Wzrasta również ryzyko miażdżycy i chorób serca.
Oto 8 złotych zasad opracowanych przez ekspertów dla zdrowia nerek:
1 – Bądź w formie, bądź aktywny! – Dzięki temu utrzymasz prawidłową masę ciała, obniżysz ciśnienie krwi i zmniejszysz ryzyko przewlekłej choroby nerek.
2 – Dbaj o zdrową dietę! Zdrowa dieta pomaga utrzymać idealną masę ciała, obniża ciśnienie krwi, zapobiega cukrzycy i chorobom serca. Ogranicz spożycie soli. Zalecane dzienne spożycie sodu wynosi 5-6 gramów soli – około jednej łyżeczki. Limit ten obejmuje sól już zawartą w żywności. Aby zmniejszyć spożycie soli, spróbuj ograniczyć ilość żywności przetworzonej i restauracyjnej. Nie dodawaj soli do żywności. Łatwiej kontrolować spożycie soli, jeśli samodzielnie przygotujesz jedzenie ze świeżych składników.
3 – Kontroluj poziom cukru we krwi
Co druga osoba chora na cukrzycę nie wie o swojej chorobie. Dlatego trzeba sprawdzać poziom cukru we krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. To szczególnie ważne dla osób zbliżających się do wieku średniego oraz starszych. U połowy osób z cukrzycą rozwijają się choroby nerek. Jednak dzięki odpowiedniej kontroli możesz tego uniknąć. Regularnie sprawdzaj czynność nerek za pomocą badania krwi i moczu.
4 – Sprawdzaj ciśnienie krwi
Około połowa osób z nadciśnieniem nie wie, że choruje na nadciśnienie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić nerki. Prawdopodobieństwo choroby wzrasta, jeśli nadciśnienie łączy się z innymi czynnikami, m.in. cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i chorobami sercowo-naczyniowymi. Prawidłowe ciśnienie krwi u osób dorosłych wynosi 120/80. Nadciśnienie rozpoznaje się, jeśli mierzone w dwóch różnych dniach odczyty skurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥140 mmHg i / lub odczyty rozkurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥90 mmHg (WHO).
5 – Pij odpowiednią ilość płynów
Poziom spożycia płynów powinien być ustalany indywidualne, w zależności od wielu czynników – klimatu, wykonywanych ćwiczeń, warunków zdrowotnych, ciąży, karmienia piersią itp.
Standardowym zaleceniem jest wypijanie 8 szklanek (2 litrów) wody dziennie dla zdrowej osoby przebywającej w komfortowych warunkach klimatycznych.
W trudnych warunkach klimatycznych zalecenia dotyczące przyjmowania płynów należy dostosować do okoliczności. Indywidualnie ustala się ilość płynów dla pacjentów z chorobami nerek, serca i wątroby. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który dopasuje normy do twojego stanu zdrowia.
6 – Nie pal
Palenie tytoniu spowalnia przepływ krwi przez nerki. W rezultacie zmniejsza się zdolność tych narządów do prawidłowego funkcjonowania. Palenie zwiększa ryzyko raka nerki o 50%.
7 – Nie stosuj regularnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
Typowe leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) / przeciwbólowe (np. ibuprofen) mogą zaszkodzić nerkom, jeśli są przyjmowane regularnie.
Jeśli zmagasz się z chorobą nerek lub obniżoną czynnością nerek, przyjęcie zaledwie kilku dawek może im zaszkodzić. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
8 – Zbadaj czynność nerek
Najważniejsze badania laboratoryjne pozwalające ocenić pracę nerek to: badanie ogólne moczu, stężenie mocznika i kreatyniny (z wyliczonym GFR – wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego), stężenie sodu, potasu, poziom kwasu moczowego, morfologia krwi,